Otomatik Sulama Sistemi

OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİYLE ÇİM SULAMANIN YARARLARI
 

 1.    Peyzaj alanlarında çeşitli bitkilerin beraber olması, su ihtiyacı farklılığı gösterir. Yağmurlama sulama sistemiyle alan parsellere ayrılarak her bitki için istenilen sulama suyu miktarı ve sulama süresi karşılanır.
 2.     Uniform bir su dağılımı ile sulama randımanı artırılır.
 3.     Mevcut su ile diğer yöntemlere göre daha geniş bir alan sulanabilir.
 4.     Sistemin otomasyonla kontrol edilmesi sonucu bitki stresi en az düzeye indirilmekte ve bakım işleri çok az bir işgücü ile karşılanabilmektedir.
 5.     İlk tesis masraflarının yüksek olmasına karşın sistem çok kısa sürede kendini amorti eder.

  Sprinkler sistemiyle Yağmurlama Sulama Sistemi; su kaynağı, pompa, boru hatları, boru bağlantı elemanları, vanalar , kumandalar, sensorlar ve yağmurlama başlıklarından oluşur.

  Lateral boru hattı, suyu ana boru hattından yağmurlama başlıklarına iletir.

  Toprak altında gömülü hatlardır ve ana hatta olduğu gibi PVC yada PE boru kullanılır Boru bağlantı elemanları Sistemi oluşturan ünitelerin birbirine bağlanmasını sağlayan elemanlardır

  Boruların birleştirilmesinde kullanılan redüksiyonlar, manşonlar, dirsekler, T parçaları, adaptörler, körtapalar; yağmurlama başlıklarının boruya bağlanmasında kullanılan priz kolyeler, kelepçeler, adaptörler ve vanaların hatlara bağlanmasında ve pompa bağlantısında kullanılan PVC, PE yada galvaniz olan bu ara parçalara genel olarak “fittings” adı verilir

Otomatik Sulama Sistemleri için;

a) PE boru bağlantı elemanları

b) PVC boru bağlantı elemanları Vanalar Ana su dağıtım hattından lateral hatlara su alımında kullanılan, sistemin açılıp kapanmasını sağlayan elemanlardır. 
 

Otomatik Sulama Sistemlerinde Yaygın olarak kullanılan tipleri;

a) Küresel vanalar 
b) Sürgülü vanalar 
c) Elektrik kumandalı (solenoid) vanalardır. 

Açma kapama görevi dışında sistem kontrolünü sağlayan bir çok kontrol vanası vardır. 

Bunlar; boru hattında bazı noktalarda gereğinden fazla basınç olduğunda basıncı düşüren basınç düşürücü vanalar, eğimli alanlarda boru içindeki suyun geri akışını sağlayan çekvalfler, düşük kotlara yerleştirilen ve boru içinde kalan suyun sulama mevsimi bittiğinde tahliyesini sağlayan tahliye vanaları yağmurlama sulama sisteminde gerekli olan vana gruplarıdır .

Yağmurlama başlıkları Yağmurlama başlıkları, lateral boru hatları üzerinde yer alır. Yağmurlama başlıkları sulanacak alanın büyüklüğüne, şekline, kullanım alanına ve bitki desenine göre farklılık gösterir.

 

Otomatik Sulama Sistemleri alanında Sivas Merkez ve ilçelerimizde hizmet vermekteyiz.