Çim Biçimi Hakkında Sorulan Sorular

1.    Yeni ekilen çim alanın biçimi nasıl yapılır?

Eğer alanınız yeni ekildiyse ilk biçim için çimin boyunun 8 cm kadar uzamasını beklemekte fayda olacaktır. İlk biçim öncesi alanı hafif bir silindir ile sıkıştırmak gerekir. Silindirleme ve biçme işlemlerinin çim alan kuru iken yapılmasına dikkat edilmelidir. Çimin en fazla üçte biri biçilmelidir. Aksi takdirde bitki strese girer.

 

2.    Neden ilk biçim öncesi silindir geçilmesi gerekiyor?

İlk biçim öncesi silindirleme önemlidir çünkü sulamadan dolayı toprak kabarır ve gevşer. Kuru alanda yapılan silidirleme ile hem toprak hem de bitkinin kökleri sıkıştırılır. Böylece biçim sırasında olabilecek hasarların önüne geçilir.

 

3.    Çim alanın biçimi nasıl yapılır?

Bitkileri yolmamak için biçimden önce makinanızın bıçaklarının keskin olduğundan emin olmalısınız. Biçim yüksekliği çim yüksekliğinin en fazla üçte biri olmalıdır. Örneğin çiminizin yüksekliği 6 cm’e ulaştıysa çimi en fazla 2 cm kısaltmalısınız. Her biçimde farklı yönde biçmeniz faydalı olacaktır.

 

4.    Biçim yükseklikleri ne olmalıdır?

İdeal biçim yükseklikleri iklimlere göre değişiklik gösterir. Çim alanlar yaz aylarında daha uzun, kış aylarında daha kısa biçilir. Ayrıca gölge ve sık basılan alanlar da daha uzun biçilir.

 

5.    Kışa girerken çimleri biçmek gerekir mi?

Uzun bırakılmış çimlerin kar örtüsü altında uzunca kalması çimlerin çürümesine neden olur. Bu yüzden kışa girerken çimleri ideal kış uzunluğunda biçmek gerekir. Kısa biçerseniz baharda da güneşin toprağı daha çabuk ısıtmasını sağlarsınız.

 

6.    Çim alanımı ne sıklıkta biçmeliyim?

Kardeşlenme artıp doku sıklaşacağı için ne kadar sık biçilirse görüntü o kadar iyi olur.

 

7.    Çimleri çok kısa biçmenin sakıncaları nelerdir?

Çimleri ideal ölçülerin altında biçmek bitki köklerinin kısa kalmasına sebep olur. Su ve gübre ihtiyacı artar.

 

8.    Biçimden sonra alanda kalan artıkların ve bu artıkların oluşturdukları keçeleşmenin bir zararı olur mu?

Bu artıkların çok büyük zararı vardır. Birçok hastalık ölü yapraklardaki organik maddeleri besin olarak kullanarak oraya yerleşir.

 

9.    Hep aynı yönde biçersem çime zarar vermiş olur muyum?

Hep aynı yönde biçim yapmak yol ve iz oluşmasına sebep olur. Bu yüzden her seferinde farklı yönden biçmekte fayda vardır.