Gübreleme Hakkında Sorulan Sorular

1.    Neden çimler Azot (N), Fosfor (P) ve Potasyum (K)’a ihtiyaç duyar?

Çim alanların yaprak sağlığı ve koyu yeşil rengi Azot ile sağlanır. Fosfor kök sisteminin gelişimi sırasında gereklidir. Potasyum ise bitkinin besin almasına yardımcı olur ve hastalıklara dayanımını arttırır.

 

2.    Ne zaman gübreleme yapılmalıdır?

Gübreleme zamanı hava durumuna, çim tipine ve sulama kapasitesine göre değişiklik gösterir. Çimler ilkbaharın başında ve sonbaharın sonunda gübrelenmelidir. Eğer havalar çok sıcak değilse ve yeteri kadar su varsa sezon ortasında da gübreleme faydalıdır.

 

3.    Yılda ne kadar saf Azot kullanılmalıdır?

100 metrekare çim alana yılda 4 ila 6 kg arasında saf Azot atılmalıdır.

 

4.    Gübreleme sırasında dikkat edilmesi gereken nelerdir?

Önerilen gübre miktarının dışına çıkmamak dikkat edilmesi gereken ilk husustur. Gübrenin homojen bir şekilde alana yayılması sağlamalıdır. Aksi takdirde çim alanınızda renk farklılıkları oluşacaktır. Bunun için elle uygulama yerine gübre saçıcı aletler ile uygulama yapmak en sağlıklısı olacaktır. Bu aletleri yapı marketlerden veya bahçe araç gereci satan dükkânlardan rahatça temin edebilirsiniz. Son olarak gübrenin bitkiye nüfuz etmesi için gübre uygulamasından sonra sulama yapılmasına dikkat edilmelidir.

 

5.    Gübre yanığı nasıl meydana gelir?

Gübre yanığı genel olarak fazla miktarda gübre kullanıldığında ve/ya sıcak havalarda uygulama yapıldığında rastlanan bir şeydir. İçerisinde yüksek tuz konsantresi bulunan gübre granülleri çimin üzerinde kaldığında bitkinin suyunu emer ve bitki hücresindeki su kaybından dolayı ölür.

 

6.    Gübrenin çimi yakmasını engellemek için ne yapılması gerekir?

i.    Gübre paketinin üzerinde önerilen dozajlara uyulması gerekir

ii.    Gübrenin eşit olarak dağılmasına dikkat edilmelidir.

iii.    Uygulama sırasında aynı yere çok miktarda dökülmemesine özen gösterilmelidir.

iv.    Bitki kuru iken uygulama yapılmalıdır.

v.    Uygulamadan hemen sonra sulanmalıdır. Hatta mümkünse yağmurdan önce gübreleme yapılmalıdır.

 

7.    Çim alanımda açık yeşil bir renk hakim. Yaprakların rengini koyulaştırabilir miyim?

Bunun için suda çözünürlülüğü yüksek bir gübre kullanmalısınız. Amonyum nitrat ya da üre formundaki Azotları metrekareye 25 gr gelecek şekilde kullanabilirsiniz. Bu gübreleri kullandıktan 5-7 gün sonra bahçenizin daha koyu yeşil rengi aldığını görürsünüz.

 

8.    Yeteri kadar gübreleme yaptım ama çim alanım hala sarı. Neden?

Çim alanınızdaki sarılık demir eksikliğinden kaynaklanabilir. Önce küçük bir alanda demir sülfat uygulayın. Eğer yeşermeye başlarsa tüm alanda metrekareye 25 gr gelecek şekilde kullanabilirsiniz.

 

9.    Toprak tipinin gübreleme sıklığı ile ilgisi var mı?

Toprağınız killi bir topraksa gübrenin su ile akıp gitmesi daha çok zaman alır. Kumlu topraklar daha kısa süre gübreyi tutarlar. Bu yüzden kumlu topraklar killi topraklardan daha sık gübrelenir.

 

10.    Çim alanımı oluştururken özel bir gübre kullanmalı mıyım?

Yeni ekilen çim alanlarda Azot miktarı düşük, Fosfor ve Potasyum oranı yüksek gübreler kullanılmalıdır. İlk gelişme döneminde bitkiler Azota ihtiyaç duymazlar. Kök yapısı güçlü bir çim için Fosfor ve Potasyum kullanmalısınız.